Оновлено: 2023-04-20
Основні питання, з якими стикаються автори під час роботи:
- Як створити ресурс?
- Як працювати з фіксованими таксономіями (словниками)?
- Як отримати URI ресурсу?
- Ще є питання?
Дивись також:
- Опис метаданих Dublin Core (DCMI)
- Як отримати, де знайти DOI?
- Яка ліцензія є найбільш підходящою для моїх даних?
- Тезаурус географічних назв
- Редагування pdf-файлів
1. Як створити ресурс?
Увага!
Заборонено завантаження до репозиторія pdf-файлів, які мають, захист паролем та обмеження на доступ до їх вмісту, через наступне.
1. Це порушення ліцензії CC BY. Ліцензія забороняє застосування засобів технічного захисту.
2. Це порушення політики відкритого доступу, з якою ви погоджуєтесь під час реєстрації.
3. Це порушення принципів вільного поширення наукової інформації та глобального її обміну задля загального суспільного прогресу (BOAI), на які посилається політика відкритого доступу цього репозиторія.
4. Це призводить до критичних помилок сервера під час спроби індексування контенту із завантаженого pdf-файлу, який має обмеження доступу.
- Авторизуйтеся в системі
Перейдіть за посиланням для входу та введіть власні облікові дані – логін і пароль. Після авторизації ви потрапите на сторінку власного профілю. Там ви можете навіть щось налаштувати, але це немає сенсу, бо працюватимете ви в іншій системі.
- Перейдіть до репозиторія за стрілкою на рисунку
- Оберіть одну з колекцій відповідно до тематики розміщуваного ресурсу
Шановні автори!
Будь ласка, перед тим, як щось публікувати, ознайомтесь із призначенням колекцій. На відміну від звичних вам файлових архівів, колекція репозиторія не є структурою даних чи ознакою, яка класифікує ресурс. Ви маєте вибрати саме ту колекцію, яка відповідає за набором метаданих ресурсу, який ви оприлюднюєте.
Звичайно з часом колекцій може бути більше, ніж на рисунку. Перейдіть в певну колекцію.
- Колекція Навчальні об’єкти (learning objects) не призначена для розміщення текстових публікацій, а тільки для опису створених вами будь-яких інтерактивних ресурсів або об’єктів з посиланням на них, наприклад, на LMS чи VLE середовище, де вони розміщені.
- Усі не опубліковані через видавництво текстові ресурси мають бути розміщені в колекції Препринти (preprint, dataset, unpublished).
- Усі офіційно опубліковані через видавництво текстові ресурси мають бути розміщені в колекціях Книги (book, inbook, chapter) або Статті (journal, article) або Конференції (conference, inproceedings).
- Оберіть пункт з меню для створення ресурсу
- Заповніть принаймні всі обов’язкові* поля форми, та не забудьте додати файл ресурсу
Прохання:
- Не створюйте назви ресурсів ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ.
- Не вживайте «лапки», або “лапки” у назвах ресурсів, принаймні на початку назви, бо це порушує порядок сортування ресурсів.
- На пишіть у назві ресурсу зайвого, бо чим більше літер у назві, тим довший URI.
Заповніть метадані форми (1), завантажте файл (2), натисніть кнопку “Опублікувати” (3) після того, як усе буде готово. Ескіз ресурсу буде згенерований автоматично з pdf-файлу.
Типова помилка під час завантаження файлу на кроку “завантажте файл (2)” виглядає так:
Щодо імен завантажуваних файлів:
Ім’я файлу, який буде завантажений до репозиторія не буде видно відвідувачу сайту, до того ж воно буде автоматично транслітероване після завантаження. Проте оригінальна назва буде збережена у базі даних медіафайлів, асоційована із завантаженим файлом та доступна пошуковим системам.
Наприклад, назва файлу “Теорія керування ч1.pdf” буде транслітерована у “teoriia-keruvannia-ch1.pdf“, а асоційована назва, збережена у базі даних, буде “Теорія керування ч1“.
Виникає питання, чи можна засобами Google знайти за такою назвою публікацію “Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «Теорія керування» (частина 1)“? … Це достатньо гарний приклад поганої назви файлу?
Власне це все, але є певні нюанси заповнення метаданих із так званими фіксованими таксономіями (словниками).
2. Як працювати з фіксованими таксономіями (словниками)?
Існує два типи фіксованих таксономій — без можливості додавання нових термінів, а також такі, що надають можливість додавання у випадках, коли повний набір термінів передбачити неможливо.
У разі необхідності додавання нового терміну процес складається з двох етапів.
На першому етапі необхідно додати новий термін, але тільки у разі, якщо в словнику він дійсно відсутній. Наприклад, необхідно додати автора
“Петренко П. П.”. Зверніть увагу на пробіли, бо “Петренко П.П.” – це вже інший термін, тому що пробіл між ініціалами відсутній. Такі помилки мають дуже негативні наслідки під час пошуку ресурсів автора. Якщо з ним ототожнюєтеся декілька ідентифікаторів, стає технічно неможливим відфільтрувати всі ресурси цього автора.
Ведіть термін “Петренко П. П.” (1). Переконайтеся, що термін “Петренко П. П.” відсутній у словнику (2). Оберіть пункт для створення нового терміну у словнику (3).
УВАГА!
Кожний “Автор (Creator)” повинен мати єдиний ідентифікатор на весь репозиторій державною мовою незалежно від мови ресурсу та бути поданий у єдиному форматі:
“Прізвище – Пробіл – Ініціал – Крапка – Пробіл – Ініціал – Крапка“
Відхилення від цієї вимоги призведе до хаосу.
Через чи навмисне, чи випадкове постійне порушення авторами цього формату з 2023-04-20 можливість самостійного додавання нових авторів обмежена, отже пишіть адміну, якщо потрібного автора немає в переліку.
Додайте новій термін до словника:
На другому етапі повторіть введення терміну, та оберіть його із запропонованих у списку. Якщо результат виглядає так само, яка на рисунку, то у вас все вийшло вірно.
Це був приклад додавання терміну в фіксовану таксономію “Автори”, з іншими словниками такого типу алгоритм дій такий самий.
3. Як отримати URI ресурсу?
У разі, якщо вам необхідно поділитися з кимось власним чи будь-яким ресурсом з репозиторія, то для цього застосовують саме URI. Знайдіть ресурс, яким необхідно поділитись, та натисніть на позначку, URI одразу буде в буфері обміну. До того ж, ви можете надіслати його в інший спосіб, натиснувши на позначки соцмереж та месенджерів.
Ще є питання чи труднощі?
Пишіть до чату технічної підтримки в Teams.